Cmentarz komunalny (Wilkowyja)

Największa rzeszowska nekropolia. Częściej nazywana "cmentarzem Wilkowyja".

Udostępniony  1 VI 1972 roku. Powstał w północno-wschodniej części miasta, pomiędzy już rzeszowskim Pobitnem a ówczesną wsią Wilkowyja. W jego granicach znalazł się cmentarz wsi Pobitno i Załęże „Na Borku” (założony w 1932) oraz przylegający do niego cmentarz ofiar epidemii tyfusu. Niedawno włączono w jego obręb dawny cmentarz wsi Wilkowyja.

Cmentarz komunalny był kilkukrotnie powiększany, obecnie obejmuje obszar 27 hektarów, pochowano tu ok. 23 tys. osób. W centralnym punkcie cmentarza znajduje się kaplica. W styczniu 2013 roku uruchomiona została w niej spopielarnia zwłok. Na cmentarz można się dostać dwiema bramami: od ulicy Cienistej (brama główna) oraz od ul. Polnej.

W najbliższym czasie planowana jest dalsza rozbudowa cmentarza i w budżecie miasta zarezerwowano pieniądze na ten cel. O tych inwestycjach czytaj tutaj.

Kaplica cmentarna

Pomnik ofiar komunizmu

Pomnik Ofiar Obozów Koncentracyjnych

Na cmentarzu znajdują się pomniki: Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Symboliczna Mogiła Ofiar Komunizmu oraz Pomnik Dzieci Nienarodzonych. Są tu także groby wielu zasłużonych rzeszowian m. in: mjra Wacława Kopisto, ks. Walentego Bala, prof. Zbigniewa Sobolewskiego, Klemensa Gudla, posła Adama Matuszczaka, Zdzisława Kozienia, Witolda Świadka. W części „Na Borku” i w części przylegającej do ulicy Polnej znajdują się groby mieszkańców Pobitna.

Grób mjra Wacława Kopisto i Aliny Kopisto

Grób aktora Zdzisława Kozienia

Grób piłkarza Stali Rzeszów i Resovii Rzeszów Tadeusza Hogendorfa

Grób Ks. Walentego Bala

Sponsorzy Dni Osiedla Pobitno
26 maja 2018




Kontakt z redakcją redakcja@pobitno.pl Wszelkie prawa zastrzeżone przez pobitno.pl Osiedle Pobitno Rzeszów