Rajd Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich

Pierwszą stacją rajdu był kościół garnizonowy, dawny kościół oo. Reformatów. Uczestnicy rajdu otrzymali przewodnik z najważniejszymi informacjami i ruszyli na szlak. Niestety, wędrującym niemal przez cały czas towarzyszył deszcz. Kolejnymi stacjami rajdu były miejsca związane z wydarzeniami z roku 1769 - Zamek Lubomirskich, Pałac Letni Lubomirskich, kościół farny, ratusz i rynek, most na rzece Wisłok, miejsce bitwy w wąwozie na Pobitnym, miejsce stacjonowania wojsk rosyjskich na Pobitnym, Kopiec Konfederatów Barskich i Dom Kultury na Pobitnym. Na ostatniej stacji, na przemoczonych uczestników rajdu czekała kawa, herbata oraz upominki.
Organizatorom rajdu przyświecały dwa ważne cele. Pierwszy to przedstawienie wszystkim zainteresowanym niezwykle ciekawego wątku w dziejach naszego miasta z okresu Konfederacji Barskiej. Drugi, to zwrócenie uwagi rzeszowian na kopiec i jego otoczenie. Dzisiaj to miejsce nie przynosi chluby naszemu miastu. Może kiedyś uda się na stałe oznaczyć Rzeszowski Szlak Konfederatów Barskich a władze miasta lepiej zadbają o kopiec.
Szczególne słowa uznania należą się osobom, które pracowały na poszczególnych stajach rajdu oraz pracownikom Rzeszowskiego Domu Kultury. Impreza odbyła się dzięki środkom pozyskanym w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dodatkowe nagrody przekazali także sponsorzy - firmy Greinplast i Polpharma oraz Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło.
A zdjęcia z rajdu można zobaczyć tutaj.
(Adam Napiórkowski)